MCA Kaira Looro Mimarlık Yarışması 2023

Kaira Looro 2023

Mimarlık Yarışması

İlkokul

Kaira Looro Mimarlık Yarışması, gelişmekte olan ülkelerde yaşam koşullarını iyileştirmek için yeni yetenekleri keşfetmeyi ve insani amaçlı sürdürülebilir mimari modellerini benimsemeyi amaçlayan öğrencilere ve genç mimarlara açık bir tasarım yarışmasıdır. Prestijli mimarlık firmalarından oluşan uluslararası bir jüri tarafından seçilen kazananlara nakit ödüller, Staj ve inşaat hizmetleri verilmektedir.

Her çocuğun potansiyelini koruyabilecek ve güçlendirebilecek yeni bir okul modeli arayışındayız!Ödüller

Birincilik Ödülü:
5.000€ + İnşaat + Kengo Kuma'da Staj
2. Ödül:
2.000€ + EMBT Architects'da Staj
3. Ödül:
1.000€ + SBGA Blengini Ghirardelli'da Staj
2 Mansiyon Ödülü 100€
5 Özel Mansiyon
20 Finalist
20 İlk 50

Takvim ve son başvurular

Erken kayıtlar : 13 Ocak - 28 Şubat 2023
Normal kayıtlar : 1 Mart - 9 Nisan 2023
Geç kayıtlar : 10 Nisan - 15 Mayıs 2023
SSS cevap son tarihi : 1 Haziran 2023
Son Teslim Tarihi: 11 Haziran 2023
Jüri değerlendirmesi : 25 Haziran - 1 Temmuz 2023
Kazanan duyuruları : 10 Temmuz 2023

İndirilenler

Yönerge dilleri:
en | fr | it | es | pt | pl | tr | zh | ar | ja | el | hi
[Tüm dilleri indir]

Afrika belgelerinde eğitim
[İndirmek]

Tüm Materyaller (kayıttan sonra kullanılabilir):
Yapı malzemeleri ve verileri, Görseller, Düzenler

The Jury

Kengo Kuma competition jury

Kengo Kuma

Kengo Kuma & Associates
Japan, China, France

Kengo Kuma 1954'te doğdu. 1990'da Kengo Kuma & Associates'i (KKAA) kurdu. Keio Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi'nde ders verdikten sonra Tokyo Üniversitesi'nde Fahri Profesör. KKAA projeleri şu anda 30'dan fazla ülkede yürütülmektedir. Sürdürülebilir yaklaşımıyla evrensel olarak tanınan ve çevreye ve geleneğe saygıya kendini adamış en etkili çağdaş mimarlardan biri olarak kabul edilir.

Benedetta Tagliabue competition jury

Benedetta Tagliabue

EMBT Architects
Spain

Istituto di Architettura di Venezia'da (IUAV) mimarlık okudu ve şu anda Barselona, Şanghay ve Paris merkezli Enric Miralles ile işbirliği içinde 1994 yılında kurulan uluslararası mimarlık firması Miralles Tagliabue EMBT'nin direktörlüğünü yapıyor. İnşa ettiği en önemli projeleri arasında Edinburgh'daki İskoç Parlamentosu, Diagonal MarPark, Barselona'daki Santa Caterina pazarı, Campus Universitario de Vigo ve 2010 Şanghay Dünya Fuarı'ndaki İspanyol Pavyonu sayılabilir.

Agostino Ghirardelli competition jury

Agostino Ghiradelli

SBGA | Blengini Ghirardelli
Italy

Agostino Ghiradelli, Università degli Studi'den mimarlık diploması aldı. di Genova 1999'da çalıştı. Birçok Uluslararası Firmanın ortağı ve işbirliği yaptı, New York ve Paris'te çalıştı ve dünyanın her yerindeki şantiyeleri denetledi. Mimarlık ve Şehir Planlama projelerinin hem araştırma hem de tasarım aşamasına odaklanmaktadır. Bu amaçla kamu kurumları ile işbirliği yaptı ve çeşitli uluslararası kurumlarda öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Manuel Aires Mateus Kaira Looro jury

Manuel Aires Mateus

Aires Mateus
Portugal

Manuel Aires Mateus 1963'te Lizbon'da doğdu. Faculdade de Arquitetura de Lisboa'dan (1986) mezun oldu ve her ikisi de 1988'de Aires Mateus stüdyosunu kuran Francisco Aires Mateus ile işbirliği yapıyor. Öğretimde, 1986'dan beri çeşitli üniversitelerle işbirliği yapıyor. Harvard Tasarım Enstitüsü, Cornell Üniversitesi Mimarlık, Sanat ve Planlama Koleji, Oslo Mimarlık Okulu, Ljubljana Üniversitesi Mimarlık Fakültesi veya Pamplona'daki Navarre Üniversitesi Mimarlık Okulu gibi.

Raul Pantaleo Kaira Looro jury

Raul Pantaleo

TAM Associati
Italy

Raul Pantaleo, çeşitli Kamu İdareleri ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için sosyal iletişim ve grafik tasarım uygulamaları ile ilgilenmektedir. Raul Pantaleo, kritik alanlarda sosyal odaklı projelerde uzmanlaşmış bir uygulama olan “studio TAMassociati”nin kurucularından biridir. Alınan başlıca ödüller arasında : LafargeHolcim Ödülleri Teşekkür Ödülü (2017), Ağa Han Ödülü (2013), Zumtobel Gruop Ödülü (2014).

Mphethi Morojele Kaira Looro jury

Mphethi Morojele

Mphethi Morojele Architects
South Africa

Mphethi Morojele, Johannesburg, Güney Afrika merkezli ödüllü bir mimari ve tasarım stüdyosu olan MMA Design Studio'nun sahibi ve kurucusudur. Uygulama, Güney Afrika'daki en ikonik ve kültürel açıdan önemli projelerden bazılarını üretmek için işbirliği yaptı ve Etiyopya, Uganda, Botsvana, Mozambik, Lesoto ve Burundi'deki projelerle kıtadaki portföyünü genişletmeye devam ediyor.

Emmanuelle Moureaux Kaira Looro jury

Emmanuelle Moureaux

Emmanuelle Moureaux Architecture
Japan

Emmanuelle Moureaux, 1996'dan beri Tokyo'da yaşayan ve 2003 yılında emmanuelle moureaux mimarlık + tasarımını kurduğu bir Fransız mimar ve sanatçıdır. Tohoku Sanat ve Tasarım Üniversitesi'nde Doçent. "Tokyo Mimarlar Derneği", "Japonya Mimarlık Enstitüsü" ve "Japonya Mimarlar Enstitüsü" üyesi.

Saad El Kabbaj, Driss Kettani and Mohamed Amine Siana competition jury

Driss Kettani

Maroc

1978 yılında Fes'te doğan Driss Kettani, 2003 yılında Fas'ta Ecole Nationale d'Architecture of Rabat'ta eğitim gördü. Çocukluğunu Fildişi Sahili'nde geçirdi. 1996'da Fas'a geldi. 2005 yılında Kazablanka'da ofis, bazı konut, ofis projeleri ve tasarımı üzerinde çalıştı. Halen Muhammed VI Politeknik Üniversitesi'nde ders vermektedir.

Saad El Kabbaj, Driss Kettani and Mohamed Amine Siana competition jury

Saad El Kabbaj

Maroc

1978 yılında Kazablanka'da doğan Saad El Kabbaj, 2003 yılında Fas'ta Ecole Nationale d'Architecture of Rabat'ta eğitim gördü. Öğrenimi sırasında yurt dışında (Yunanistan, Tunus ve Mısır) deneyimler edindi. 2005 yılında Kazablanka'daki ofisini açtı ve çeşitli projelerde çalışıyor. Halen Rabat'taki UIR Üniversitesi'nde ders vermektedir.

Saad El Kabbaj, Driss Kettani and Mohamed Amine Siana competition jury

Mohamed Amine Siana

Maroc

1979 yılında Kazablanka'da doğan Mohamed Amine SIANA, 2004 yılında Fas'ın Rabat kentindeki Ecole Nationale d'Architecture'den mezun oldu. 2000 yılından bu yana farklı mimarlarla işbirliği yapıyor ve 2005 yılında Kazablanka'da kendi ofisini açmadan önce yurt dışı deneyimleri oldu. proje türleri: iç mekan, konut, sağlık, tasarım. Halen Rabat'taki UIR Üniversitesi'nde ders vermektedir.

Kırsal bölgelerdeki okullar

İlkokullar Senegal'in kırsal ve güney kesimlerinde şantiyede kum ve çimento ile üretilen tuğlalardan veya maddi durumu zayıf bölgelerde pişmemiş toprak tuğlalardan yapılır. Bina normalde, paralel olarak yerleştirilmiş ve tümü dışardan girişi olan bir dizi derslikten oluşan tek bir yapı halinde geliştirilmiştir. Çatılar çoğunlukla yalıtımsız sacdan yapılmıştır. Pencereler genellikle demirden veya ahşap ve sac çerçevelerden yerel olarak imal edilmiştir. Zemin varsa, kum ve çimento sıvasıdır. Birçok okul bitmemiştir, tuğlalar sıvasız bırakılmıştır. Yüzey varsa, kum ve çimentodan yapılmıştır ve nadiren yağlı boya ile boyanmıştır. Kırsal kesimlerde genellikle su olmadığı için çok az okulun su şebekesiyle bağlantısı vardır. Su bazen okulun yakınındaki kuyulardan bidonlarla getirilir veya yakınlarda yerel kuyular vardır, bunların suyu çoğu kez kirlidir. Kanalizasyon sistemi olmadığından tuvaletler dersliklerden onlarca metre uzakta toprağa kazılmış çukurlardır. Sınıfların hepsinde resmi bir ortam yoktur. Ortalama olarak, okullar 2 veya 3 sınıftan oluşur ve 40 ile 80 arasında öğrencisi olur. Birçok okul aşırı kalabalıktır ve yerel topluluklar sac veya darı samanı ve bambu kamışlarından yapılmış geçici sınıflar inşa etmeye çalışır. Bu sınıflar geçici olmasına rağmen, yeni tuğlalı sınıfların inşası için gerekli kaynakların yokluğu nedeniyle kalıcı hale gelmektedir. Son olarak, kapalı avlular, laboratuvar odaları, derslikler, kantinler veya revirler yoktur. Katılımcılara bugün kırsal kesimdeki okulların belgeleme amaçlı fotoğrafları gönderilecektir.

Daha fazla gör Yönergeleri indirin

Architecture Competition brief
Architecture Competition brief
Architecture Competition brief

yarışmaya katıl

Yarışmaya kaydolun ve projenizi gönderint