Yarışma jürisi


Kengo Kuma

Kengo Kuma & Associates - Japan.

Kengo Kuma
Kengo Kuma 1954'te doğdu. 1990'da Kengo Kuma & Associates'i (KKAA) kurdu. Keio Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi'nde ders verdikten sonra Tokyo Üniversitesi'nde Fahri Profesör. KKAA projeleri şu anda 30'dan fazla ülkede yürütülmektedir. KKAA'nın Tokyo, Paris ve Pekin'de ofisleri bulunmaktadır. Kengo Kuma, doğa, teknoloji ve insanlar arasında yeni ilişkiler açan mimariyi önermektedir. Sürdürülebilir yaklaşımıyla evrensel olarak tanınan ve çevreye ve geleneğe saygıya kendini adamış en etkili çağdaş mimarlardan biri olarak kabul edilir. Başlıca yayınları arasında Ten Sen Men (“nokta, çizgi, düzlem”, Iwanami Shoten), Hito no Sumika (“insanlar için barınaklar”, Shincho Shinsho), Makeru Kenchiku (Yenilginin Mimarisi, Iwanami Shoten), Shizen na Kenchiku (Natural) bulunmaktadır. Mimarlık, Iwanami Shinsho), Chii-sana Kenchiku (Küçük Mimari, Iwanami Shinsho) ve diğerleri. Kengo Kuma, dünya çapında önemli binalar tasarladı. Bunlar arasında Japonya'daki Japonya Ulusal Stadyumu, İskoçya'daki V&A Dundee, Çin'deki Halk Sanatları Müzesi, Japonya'daki GC Prostho Müzesi Araştırma Merkezi, İsviçre'deki Tek Çatı Altında EPFL Artlab, Avustralya'daki Kadokawa Kültür Müzesi ve Değişim ve diğerleri sayılabilir. 2021'de Time Dergisi'nden "2021'in En Etkili İnsanları" ödülünü aldı.

Kengo Kuma
Kengo Kuma
Kengo Kuma

Benedetta Tagliabue

Benedetta Tagliabue – EMBT Architects - Spain

Benedetta Tagliabue Miralles Tagliabue EMBT
Istituto di Architettura di Venezia'da (IUAV) mimarlık okudu ve şu anda 1994'te kurulan uluslararası mimarlık firması Miralles Tagliabue EMBT'nin direktörlüğünü yapıyor. Barselona, ​​Şanghay ve Paris merkezli Enric Miralles ile işbirliği. İnşa ettiği en dikkate değer projeleri arasında Edinburgh'daki İskoç Parlamentosu, Diagonal MarPark, Barselona'daki Santa Caterina pazarı, Campus Universitario de Vigo ve prestijli RIBA International “En İyi Uluslararası Binası” ödülüne layık görülen 2010 Şanghay Dünya Fuarı'ndaki İspanyol Pavyonu sayılabilir. 2011” ödülü. Öğretim alanında Harvard Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve Barselona ETSAB'de misafir profesör olarak, mimarlık forumlarında ve üniversitelerde düzenli olarak ders vermektedir ve dünya çapındaki jüri üyelerinin bir parçasıdır, örn. Princesa de Asturias ödülleri ve 2014'ten beri Pritzker Ödülü jürisinin bir parçası. 2004 yılında İskoçya Edinburgh Napier Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nden fahri doktora aldı. Çalışmaları 2005'te RIBA Stirling Ödülü'nü, 2006'da Ulusal İspanya Ödülü'nü aldı. 2002'de Katalan Ulusal ödülü, 2005 ve 2009'da Barselona Şehri ödülü, 2000, 2003 ve 2007'de FAD ödülleri. Son zamanlarda hem mimarlık teorisine hem de pratiğine uluslararası alanda büyük katkılarda bulunan bir kişiye veya pratiğe her yıl verilen 2013 RIBA Jencks Ödülü'nü aldı. Ve Mayıs 2019'da, dünya çapında mimarlık alanındaki profesyonel uygulamasının mükemmelliği nedeniyle Katalonya Generalitat tarafından verilen Sant Jordi Haçı'nı aldı. Aynı zamanda, deneysel mimariyi rahmetli eşi ve ortağı Enric Miralles'in ruhuna uygun olarak teşvik etmeyi amaçlayan Enric Miralles Vakfı'nın direktörüdür.

Benedetta Tagliabue Miralles Tagliabue EMBT
Benedetta Tagliabue Miralles Tagliabue EMBT
Benedetta Tagliabue Miralles Tagliabue EMBT

Agostino Ghirardelli

SBGA | Blengini Ghirardelli - Italy

Agostino Ghiradelli
Agostino Ghiradelli, Università degli Studi'den mimarlık diploması aldı. di Genova 1999'da çalıştı. Birçok Uluslararası Firmanın ortağı ve işbirliği yaptı, New York ve Paris'te çalıştı ve dünyanın her yerindeki şantiyeleri denetledi. Mimarlık ve Şehir Planlama projelerinin hem araştırma hem de tasarım aşamasına odaklanmaktadır. Bu amaçla kamu kurumlarıyla işbirliği yaptı ve çeşitli uluslararası kurumlarda öğretim görevlisi olarak çalıştı: MIPIM 2019, Viyana Üniversitesi, Trieste Üniversitesi, ULI, Avrupa Genç Liderler Milano Yaz Okulu. 2017 yılında Giuseppe Blengini ile Studio SBGA I Blengini Ghirardelli'yi yarattı. Her zaman sürdürülebilirliğe odaklanan çok çeşitli mimari projelerde deneyim kazandı. Yaşam kalitesini artıran bağlantı ve esneklik uygulayan çevik çalışma ortamları tasarlar. Tasarımcı / koordinatör rolü oynadığı kentsel planlama müdahaleleri şunlardır: Rotterdam yakınlarındaki Noordwijk'te ESA-ESTEC KAMPÜSÜ; Lampugnano, Milano'daki UniCredit Kampüsü; A.S.'nin yeni stadı için master plan Roma'da Roman Futbol Takımı; Milano'da CityLife Ana Planı.

Agostino Ghirardelli SBGA | Blengini Ghirardelli Credit foto: Cosentino AEC Illuminazione
SBGA | Blengini Ghirardelli
SBGA | Blengini Ghirardelli

Manuel Aires Mateus

Aires Mateus Architects - Portugal

Manuel Aires Mateus
Manuel Aires Mateus 1963 yılında Lizbon'da doğdu. Faculdade de Arquitetura de Lisboa (1986) ve her ikisi de Aires stüdyosunu kurmuş olan Francisco Aires Mateus ile işbirliği yapıyor. Mateus 1988'de. Öğretimde, 1986'dan beri Harvard Graduate School of Design, College of Architecture, Cornell Üniversitesi Sanat ve Planlama, Oslo Mimarlık Okulu, Ljubljana Üniversitesi Mimarlık Fakültesi gibi çeşitli üniversitelerle işbirliği yapmaktadır. veya Pamplona'daki Navarre Üniversitesi Mimarlık Okulu. 1998'den beri Universidade Autónoma de Lisboa'da ve 2001'den beri Mendrisio'daki Accademia di Architettura'da profesördür. İsviçre. Stüdyonun çalışmaları birçok ülkede mevcuttur, Lizbon, Portekiz'deki tesislerinden geliştirilmektedir ve birçok proje, A+A Architecture Guide, El Croquis, Arquitectura Viva, GA, A+U, 2G dahil olmak üzere monografilerde yayınlanmıştır. , C3, d'Arco, TC Cuadernos, DOMUS ve AMAG, diğerleri arasında. Aires Mateus, düzenli olarak çeşitli sergilere katılmıştır. örneğin Venedik Mimarlık Bienali'nde (İtalya, 2010, 2012, 2016, 2018 ve 2021). Stüdyonun çalışmaları her zaman fiziksel ve kültürel dünya arasındaki ilişki ile hafıza ve bilginin rolü ile ilgilendi. Çalışma, bizi çevreleyen her ölçekte yansıtmayı amaçlıyor. Şekillerin ve maddeselliğin sonsuz durumunu arar. zamanın sürekliliği.

Copytight: Manuel Aires Mateus
Manuel Aires Mateus
Manuel Aires Mateus

Raul Pantaleo

TAM Associati - Italy

Raul Pantaleo
Raul Pantaleo, Milano'da doğan bir İtalyan mimar, Venedik ve Trieste'de yaşıyor ve çalışıyor. Venedik IUAV Üniversitesi'nden mezun oldu. Padua Üniversitesi'ndeki lisansüstü çalışmalarla elde edilen İnsan Ekolojisi alanında uluslararası bir sertifikaya sahiptir. Raul, biyo-mimari ve kentsel yeniden yeterlilik sektörlerinde proje tasarımcısı ve danışmanıdır; Halen katılımcı ve iletişimsel proje geliştirme süreçlerinde laboratuvarların yürütülmesinde yer almaktadır. Ayrıca, çeşitli Kamu İdareleri ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için sosyal iletişim ve grafik tasarım uygulamaları ile ilgilenmektedir. Raul Pantaleo, kritik alanlarda sosyal odaklı projelerde uzmanlaşmış bir uygulama olan “studio TAMassociati”nin kurucularından biridir. Mevcut ve tamamlanmış projelerden bazıları şunlardır: Sudan'daki Acil STK için Kalp Cerrahisi Salam Merkezi; Banca Etica (Ethic Bank)Genel Merkez Padua'da (İtalya); Sudan Darfur'daki Acil Durum STK'sı için sağlık binaları; ayrıca Orta Afrika Cumhuriyeti, Sierra Leon, Ruanda, Afganistan, Irak ve Uganda'da projeler. Alınan başlıca ödüller arasında : LafargeHolcim Ödülleri Teşekkür Ödülü (2017), Ağa Han Ödülü (2013), Zumtobel Gruop Ödülü (2014).

Mphethi Morojele architet MMA Studio
Mphethi Morojele architet MMA Studio
Mphethi Morojele architet MMA Studio

Mphethi Morojele

Mphethi Morojele Studio - South Africa

Mphethi Morojele architect
Mphethi Morojele, Johannesburg, Güney Afrika merkezli ödüllü bir mimari ve tasarım stüdyosu olan MMA Design Studio'nun sahibi ve kurucusudur. Uygulama, Güney Afrika'daki en ikonik ve kültürel açıdan önemli projelerden bazılarını üretmek için işbirliği yaptı ve Etiyopya, Uganda, Botsvana, Mozambik, Lesoto ve Burundi'deki projelerle kıtadaki portföyünü genişletmeye devam ediyor. Archdaily tarafından “Afrika'da farklı bir gelecek tasarlayan yedi mimar”dan biri olarak kutlanan Afrika'daki mimarinin en önemli seslerinden biri olarak ortaya çıktı. Johannesburg'daki Witwatersrand Üniversitesi'nde tasarım öğretim görevlisi ve Güney Afrika'daki Mimarlık okullarının çoğunda eleştirmenlik yaptı. İtalya'daki Venedik Bienali'ndeki Güney Afrika Ulusal pavyonu ve Londra'daki Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü'nün de aralarında bulunduğu Afrika mimarisi üzerine birçok serginin küratörlüğünü yaptı. Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA), Avrupa Birliği, Holcim Uluslararası vakfı, Afrika Mimarlık Ödülleri ve Mimarlık Usta Ödülü de dahil olmak üzere birçok uluslararası mimarlık jürisinde görev yapmaya devam ediyor.

Mphethi Morojele architet MMA Studio
Mphethi Morojele architet MMA Studio
Mphethi Morojele architet MMA Studio

Emmanuelle Moureaux

Emmanuelle Moureaux Architecture + Design, Japan

Mphethi Morojele architect
Emmanuelle Moureaux, 1996'dan beri Tokyo'da yaşayan ve 2003 yılında emmanuelle moureaux mimari + tasarımını kurduğu bir Fransız mimar ve sanatçıdır. Sokakta karmaşık bir derinlik ve yoğunluk oluşturan Tokyo'nun katmanlarından ve renklerinden ve kayan ekranlar, kelimenin tam anlamıyla "boşluğu renklerle bölmek (yaratmak)" anlamına gelen "shikiri" kavramını yarattı. Renkleri imzası olarak kullanan çalışmaları, Sugamo Shinkin Bank için mimari tasarım, ABC Cooking Studio için mekan tasarımı, UNIQLO ve ISSEY MIYAKE için sanat enstalasyonları, "100 renk" sanat enstalasyon serisi ve "Orman Ormanı" gibi bir dizi projeye uzanıyor. Sayılar", Tokyo Ulusal Sanat Merkezi'nde. Tayvan'daki Yeni Taipei Şehir Hükümeti tarafından görevlendirilen, 2021'de renklerinin şehir ölçeğine yayıldığı Toplu Hızlı Transit "Dairesel Hat"ın sanatsal tasarımını tamamladı. Tohoku Sanat ve Tasarım Üniversitesi'nde Doçent. "Tokyo Mimarlar Derneği", "Japonya Mimarlık Enstitüsü" ve "Japonya Mimarlar Enstitüsü" üyesi.

emmanuelle moureaux moureaux
emmanuelle moureaux moureaux
emmanuelle moureaux moureaux

Saad El Kabbaj, Driss Kettani and Mohamed Amine Siana

Maroc

Driss Kettani
1978 yılında Kazablanka'da doğan Saad El Kabbaj, 2003 yılında Fas'ta Ecole Nationale d'Architecture of Rabat'ta eğitim gördü. 2005 yılında Kazablanka'daki ofisini açtı ve çeşitli projelerde çalışıyor. Halen Rabat'taki UIR Üniversitesi'nde ders vermektedir. 1978 yılında Fes'te doğan Driss Kettani, 2003 yılında Fas'ın Rabat kentindeki Ecole Nationale d'Architecture'de eğitim gördü. Halen Muhammed VI Politeknik Üniversitesi'nde ders veriyor. 1979 yılında Kazablanka'da doğan Mohamed Amine SIANA, 2004 yılında Fas'ın Rabat kentindeki Ecole Nationale d'Architecture'den mezun olmuştur. Halen Rabat'taki UIR Üniversitesi'nde ders vermektedir. 2005 yılında Kazablanka'da ortak bir ofis açtılar, aynı anda hem kişisel projelerde hem de önemli komisyon ve yarışmalarda birlikte çalıştılar. Fikir, aynı zamanda kişisel bir ifade yelpazesine sahipken fikir alışverişi ve paylaşmanın faydaları ile bir tür atölye oluşturmaktı. Böylece 2006 yılında Taroudant Üniversitesi'nin 2010 yılında tamamladığı yarışmayı kazandılar. Bir diğer ortak proje ise 2011'de tamamlanan Guelmim Teknoloji Okulu. Bu proje Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne aday gösterildi. Ayrıca Laayoune Teknoloji Okulu, Rabat'taki Jacques Chirac Okul Grubu, Kazablanka'daki BO 52 karma kullanım veya Kazablanka Büyük Stadyum yarışmasında da çalıştılar. Mekanın bağlamına ve ruhuna çok duyarlı olurken, mekanın anlamlı ve şiirsel bir anlamını bulmaya çalışırken, modern ve çağdaş bir yaklaşımı birleştirmeye çalışıyorlar. Çalışmaları diğerlerinin yanı sıra İstanbul'da Mimar Sinan Ödülü, Beyrut'ta Archmarathon Ödülü'ne layık görüldü. Çalışmaları ayrıca çok sayıda uluslararası yayında yayınlandı ve Venedik, Paris, New York, Şangay, Melbourne ve Milano'da sergilendi.

Driss Kettani Archtiecte
Driss Kettani Archtiecte
Driss Kettani ArchtiecteYarışma KomitesiRaoul Vecchio

Co-Founder Balouo Salo - Italy & Senegal

Raoul Vecchio
Raoul Vecchio, 2015 yılında Catania Üniversitesi'nde Mimarlık ve Mühendislik bölümünden mezun oldu. Acil durumlar ve kalkınma için insani yardım aktivisti, insan hakları, şiddet mağdurlarına yardım ve Barışın İnşası konularında uzmanlaşmıştır. 2014 yılında diplomatik, medya, planlama ve uygulama alanlarında projelerle ilgilenen İnsani Yardım Örgütü Balouo Salo'yu kurdu. Projeler her zaman, özellikle Sahra Altı Afrika'da, gelişmekte olan ülkelerin kırsal topluluklarında acil durumları çözme ve kendi kendine yeterliliği teşvik etme hedefine odaklanmıştır. Yüksek Lisans ve Üniversitelerde yerel ve uluslararası dersler vermekte ve gelişmekte olan ülkelerde kalkınma planlaması ve acil durumların çözümü için STK'lar ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapmaktadır. Mimarlık ve insani aktivizm üzerine çok sayıda kitabın yazarıdır. En önemli mimari projeleri arasında: Senegal'de 80.000'den fazla insanın yetersiz beslenmesine ve yoksullaşmasına neden olan nadir bir çevresel fenomenle başa çıkmak için bir tuz önleyici baraj, bebek ölümlerini azaltmak için su arıtma sistemleri ile güneş kuyularının inşası, inşaat okulları ve eğitim okuma yazma bilmemeyi azaltmak için merkezler, şiddet mağduru kadınlar için sığınma evleri inşa etmek. Yaklaşım, eğitim çalıştayları ve yararlanıcıların katılımı yoluyla kendi kendini inşa etmeye ve topluluk katılımına adanmıştır. 2015'ten bu yana, Güney Senegal'deki 85 kırsal köyde 25.000'den fazla nüfusu bilinçlendirdi ve eğitti ve Senegal'de 18.000'den fazla okul çocuğuna eğitim desteği sundu. Sürdürülebilir kalkınma ve insan hakları konusunda sürekli diplomatik ve arabuluculuk faaliyetleri yürütür ve yerel ve uluslararası toplumun eğitimini yürütür. İnsani bağlılığı, uluslararası dayanışma alanında çeşitli ödüller ve faaliyet gösterdiği yerlerde onursal ödüller ile tanınmıştır.

Sebastiano D'Urso

University of Catania, Italy

Sebastiano D'Urso
Sebastiano D'Urso, Doktora ve Mimari ve Kentsel Kompozisyon alanında doçent. Katanya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Bölümü. Araştırma yapıyor mimarlığın diğer disiplinlerle olan bulaşmalarına bakan etkinlikler. Araştırmaları paylaşıyor dergilerde ve monograflarda yayınlayarak daha fazla kontaminasyonu teşvik etmek için sonuçlar.

Moulaye Diabate

Co-Founder Balouo Salo, Italy & Senegal

Balouo Salo'nun kurucu ortağı Jali olarak da bilinen Moulaye Diebate, 1983 yılında Baghere, Senegal'de doğdu. Babadan oğula geçen sekiz yüzyıllık bir geleneği miras alan Jali, bir griot. Batı Afrika'da yaygın olan Mandinka etnik grubunun geleneksel bir müzik aleti olan kora'ya doğuştan gelen bir tutkusu var. Bilimsel lise diplomasını aldıktan sonra Jali, Ekonomi eğitimine başladığı Dakar'a taşındı, ancak müziği onu 2004'ten beri yaşadığı İtalya'ya getirdi. Jali, alanında uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir kültürel arabulucudur. Göçmenlik. Ayrıca Mahkeme ve Katanya Ticaret Odası'ndaki bilirkişi siciline kayıtlıdır ve birçok yabancı dilde Mütercim/Tercümanlık alanında kanıtlanmış deneyime sahiptir. 2020 yılında Dilbilimsel Arabuluculuk Çalışmaları bölümünden "Avrupa Bağlamında Göç ve Mülteci Hakları" başlıklı teziyle mezun oldu. Moulaye Diabate ayrıca dilsel ve kültürel arabuluculuk alanında ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla ve ayrıca çocuk haklarının korunması ve entegrasyon alanında STK'larla işbirliği yapmıştır.


Dario Distefano

Archicart, Italy

Dario Luigi Distefano, teknik ve Ar-Ge departmanlarını koordine ettiği yenilikçi KOBİ mimarının kurucusudur. Mühendislikten mezun olduktan sonra Dario, patentli oluklu mukavva panel teknolojisini geliştirerek kentsel ve bölgesel risk değerlendirmesi ve azaltma alanında doktora derecesi aldı. Düşük teknolojili ve düşük karbonlu bina sistemlerinde uzman olarak çeşitli üniversitelerle işbirliği yapmaktadır. Dario, Güney Senegal'in Casamance bölgesinde çeşitli insani yardım projelerinde yer alan kar amacı gütmeyen bir dernek olan Balouo Salo'nun başkan yardımcısıdır.yarışmaya katıl

Yarışmaya kaydolun ve projenizi gönderint