Jury


Kengo Kuma

Kengo Kuma & Associates - Japan.

Kengo Kuma
Kengo Kuma urodził się w 1954 roku. Założył Kengo Kuma & Associates (KKAA) w 1990 roku. Profesor emerytowany na Uniwersytecie Tokijskim po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Keio i Uniwersytecie Tokijskim. Projekty KKAA są obecnie realizowane w ponad 30 krajach. KKAA ma biura w Tokio, Paryżu i Pekinie. Kengo Kuma proponuje architekturę, która otwiera nowe relacje między naturą, technologią i człowiekiem. Uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych architektów, powszechnie uznawany za swoje zrównoważone podejście i oddany poszanowaniu środowiska i tradycji. Jego główne publikacje to: Ten Sen Men („punkt, linia, samolot”, Iwanami Shoten), Hito no Sumika („schroniska dla ludzi”, Shincho Shinsho), Makeru Kenchiku (Architektura porażki, Iwanami Shoten), Shizen na Kenchiku (Naturalna Architektura, Iwanami Shinsho), Chii-sana Kenchiku (Mała Architektura, Iwanami Shinsho) i wielu innych. Kengo Kuma zaprojektował znaczące budynki na całym świecie. Należą do nich Japan National Stadium w Japonii, V&A Dundee w Szkocji, Folk Art Museum w Chinach, GC Prostho Museum Research Centre w Japonii, Under One Roof EPFL Artlab w Szwajcarii, Kadokawa Culture Museum and Exchange w Australii i wiele innych. W 2021 otrzymał nagrodę "Najbardziej Wpływowi Ludzie 2021" od Time Magazine.

Kengo Kuma
Kengo Kuma
Kengo Kuma

Benedetta Tagliabue

Benedetta Tagliabue – EMBT Architects - Spain

Benedetta Tagliabue Miralles Tagliabue EMBT
Studiowała architekturę w Istituto di Architettura di Venezia (IUAV), a obecnie pełni funkcję dyrektora międzynarodowej firmy architektonicznej Miralles Tagliabue EMBT, założonej w 1994 roku w współpraca z Enricem Mirallesem z siedzibą w Barcelonie, Szanghaju i Paryżu. Wśród jej najbardziej znaczących projektów wybudowano Parlament Szkocki w Edynburgu, Diagonal MarPark, targ Santa Caterina w Barcelonie, Campus Universitario de Vigo oraz Pawilon Hiszpański na Światowej Wystawie w Szanghaju w 2010 roku, który został nagrodzony prestiżowym tytułem RIBA International „Best International Building of 2011”. W dziedzinie nauczania była profesorem wizytującym na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Columbia i ETSAB w Barcelonie, regularnie wykładając na forach architektonicznych i uniwersytetach, a także zasiada w jurorach na całym świecie, m.in. nagrody Princesa de Asturias, a od 2014 roku zasiada w jury Nagrody Pritzkera. W 2004 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa Wydziału Sztuki i Nauk Społecznych Edinburgh Napier University w Szkocji. Jej prace otrzymały Nagrodę RIBA Stirlinga w 2005 roku, Narodową Hiszpańską Nagrodę w 2006 roku, Katalońska nagroda krajowa w 2002 r., nagroda miasta Barcelona w 2005 i 2009 r., nagrody FAD w 2000, 2003 i 2007 r. Otrzymała nagrodę RIBA Jencks Award 2013, przyznawaną corocznie osobie lub praktyce, która ostatnio wniosła znaczący wkład na arenie międzynarodowej zarówno do teorii, jak i praktyki architektury. A w maju 2019 roku otrzymała Krzyż św. Jest także dyrektorem Fundacji Enrica Mirallesa, której celem jest promowanie architektury eksperymentalnej w duchu jej zmarłego męża i partnera Enrica Mirallesa.

Benedetta Tagliabue Miralles Tagliabue EMBT
Benedetta Tagliabue Miralles Tagliabue EMBT
Benedetta Tagliabue Miralles Tagliabue EMBT

Agostino Ghirardelli

SBGA | Blengini Ghirardelli - Italy

Agostino Ghiradelli
Agostino Ghiradelli ukończył architekturę na Università degli Studi di Genova w 1999 roku. Współpracował i był partnerem kilku międzynarodowych firm, pracował w Nowym Jorku i Paryżu oraz nadzorował budowy na całym świecie. Koncentruje się zarówno na fazie badawczej, jak i projektowej projektów architektonicznych i urbanistycznych. W tym celu współpracował z instytucjami publicznymi i był wykładowcą dla różnych instytucji międzynarodowych: MIPIM 2019, University of Vienna, University of Trieste, ULI, Europe Young Leaders Summer School of Milan. W 2017 roku wraz z Giuseppe Blenginim stworzył Studio SBGA I Blengini Ghirardelli. Zdobywał doświadczenie w wielu projektach architektonicznych, zawsze skupiając się na zrównoważonym rozwoju. Projektuje zwinne środowiska pracy, które wdrażają łączność i elastyczność podnoszącą jakość życia. Interwencje urbanistyczne, w których pełnił rolę projektanta/koordynatora to: ESA-ESTEC CAMPUS w Noordwijk koło Rotterdamu; Kampus UniCredit w Lampugnano w Mediolanie; Masterplan dla nowego stadionu A.S. Drużyna piłkarska Romów w Romach; Masterplan CityLife w Mediolanie.

Agostino Ghirardelli SBGA | Blengini Ghirardelli Credit foto: Cosentino AEC Illuminazione
SBGA | Blengini Ghirardelli
SBGA | Blengini Ghirardelli

Manuel Aires Mateus

Aires Mateus Architects - Portugal

Manuel Aires Mateus
Manuel Aires Mateus urodził się w Lizbonie w 1963 roku. Ukończył Faculdade de Arquitetura de Lisboa (1986) i współpracuje z Francisco Aires Mateusem, obaj założyli studio Aires Mateusa w 1988. W nauczaniu współpracuje z kilkoma uniwersytetami od 1986 r., takimi jak Harvard Graduate School of Design, College of Architecture, Art and Planning of Cornell University, Oslo Architecture School, Wydział Architektury Uniwersytetu w Lublanie lub School of Architecture Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie. Od 1998 jest profesorem Universidade Autónoma de Lisboa, a od 2001 Accademia di Architettura w Mendrisio, Szwajcaria. Prace studia są obecne w kilku krajach, powstają z siedziby w Lizbonie w Portugalii, a wiele projektów zostało opublikowanych w monografiach, m.in. A+A Architecture Guide, El Croquis, Arquitectura Viva, GA, A+U, 2G , C3, d'Arco, TC Cuadernos, DOMUS i AMAG m.in. Aires Mateus brał udział w kilku wystawach, z regularnym obecność m.in. na Biennale Architektury w Wenecji (Włochy, 2010, 2012, 2016, 2018 i 2021). Praca studia zawsze dotyczyła roli pamięci i wiedzy, relacji między światem fizycznym a kulturowym. Praca stara się odzwierciedlić w każdej otaczającej nas skali. Poszukuje odwiecznego stanu kształtów i materialności w ciągłość czasu.

Copytight: Manuel Aires Mateus
Manuel Aires Mateus
Manuel Aires Mateus

Raul Pantaleo

TAM Associati - Italy

Raul Pantaleo
Raul Pantaleo to włoski architekt urodzony w Mediolanie, mieszka i pracuje w Wenecji i Trieście. Absolwent Uniwersytetu IUAV w Wenecji. Posiada międzynarodowy certyfikat z zakresu ekologii człowieka uzyskany na studiach podyplomowych na Uniwersytecie w Padwie. Raul jest projektantem projektów i konsultantem w sektorach bio-architektury i przekwalifikowania miejskiego; obecnie zajmuje się prowadzeniem laboratoriów w procesach partycypacyjnego i komunikacyjnego rozwoju projektów. Ponadto zajmuje się praktyką komunikacji społecznej i projektowania graficznego dla różnych Administracji Publicznych i organizacji non-profit. Raul Pantaleo jest jednym ze współzałożycieli „studio TAMassociati”, praktyki specjalizującej się w projektach zorientowanych społecznie w obszarach krytycznych. Niektóre z bieżących i zakończonych projektów to: Centrum Chirurgii Kardiochirurgii Salam dla organizacji pozarządowej ratunkowej w Sudanie; Banca Etica (Bank Etyczny) Siedziba główna w Padwie (Włochy); budynki służby zdrowia dla organizacji pozarządowej Emergency w Darfurze w Sudanie; również projekty w Republice Środkowoafrykańskiej, Sierra Leon, Rwandzie, Afganistanie, Iraku i Ugandzie. Wśród głównych nagród otrzymanych: nagroda LafargeHolcim Awards Acknowledgement (2017), nagroda Aga Khan (2013), nagroda Zumtobel Gruop (2014).

Mphethi Morojele architet MMA Studio
Mphethi Morojele architet MMA Studio
Mphethi Morojele architet MMA Studio

Mphethi Morojele

Mphethi Morojele Studio - South Africa

Mphethi Morojele architect
Mphethi Morojele jest właścicielem i założycielem MMA Design Studio, wielokrotnie nagradzanego studia architektoniczno-projektowego z siedzibą w Johannesburgu w RPA. Praktyka współpracowała przy produkcji niektórych z najbardziej kultowych i kulturowo ważnych projektów w RPA i nadal poszerza swoje portfolio na kontynencie o projekty w Etiopii, Ugandzie, Botswanie, Mozambiku, Lesotho i Burundi. Wyłonił się jako jeden z najważniejszych głosów w architekturze w Afryce, celebrowany przez Archdaily jako jeden z „siedmiu architektów projektujących zróżnicowaną przyszłość w Afryce”. Był wykładowcą projektowania na Uniwersytecie Witwatersrand w Johannesburgu i krytykiem w większości południowoafrykańskich szkół architektury. Był kuratorem wielu wystaw poświęconych architekturze afrykańskiej, m.in. w pawilonie narodowym Republiki Południowej Afryki na Biennale w Wenecji we Włoszech oraz w Royal Institute of British Architects w Londynie. Nadal zasiada w wielu międzynarodowych jury architektonicznych, w tym w Unii Europejskiej, Międzynarodowej Fundacji Holcim, The African Architecture Awards i Architecture Masterprize, aby wymienić tylko kilka.

Mphethi Morojele architet MMA Studio
Mphethi Morojele architet MMA Studio
Mphethi Morojele architet MMA Studio

Emmanuelle Moureaux

Emmanuelle Moureaux Architecture + Design, Japan

Mphethi Morojele architect
Emmanuelle Moureaux jest francuską architektką i artystką mieszkającą w Tokio od 1996 roku, gdzie w 2003 roku założyła emmanuelle moureaux architecture + design. przesuwając ekrany, stworzyła koncepcję „shikiri”, co dosłownie oznacza „dzielenie (tworzenie) przestrzeni kolorami”. Wykorzystując kolory jako jej znak rozpoznawczy, jej prace obejmują szereg projektów, w tym projekt architektoniczny dla Sugamo Shinkin Bank, aranżację przestrzeni dla ABC Cooking Studio, instalacje artystyczne dla UNIQLO i ISSEY MIYAKE, serię instalacji artystycznych „100 kolorów” oraz „Forest of Liczby” w Narodowym Centrum Sztuki w Tokio. Na zlecenie rządu Nowego Tajpej na Tajwanie ukończyła w 2021 r. projekt artystyczny „Linii okrężnej” Mass Rapid Transit, w której jej kolory rozprzestrzeniły się na skalę miasta. Profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania Tohoku. Członek „Tokijskiego Stowarzyszenia Architektów”, „Japońskiego Instytutu Architektury” i „Japońskiego Instytutu Architektów”.

emmanuelle moureaux moureaux
emmanuelle moureaux moureaux
emmanuelle moureaux moureaux

Saad El Kabbaj, Driss Kettani and Mohamed Amine Siana

Maroc

Driss Kettani
Urodzony w 1978 roku w Casablance, Saad El Kabbaj studiował w Ecole Nationale d’Architecture w Rabacie w Maroku, gdzie ukończył studia w 2003 roku. W 2005 roku otworzył swoje biuro w Casablance i pracuje nad różnymi projektami. Obecnie wykłada na Uniwersytecie UIR w Rabacie. Urodzony w 1978 w Fezie, Driss Kettani studiował w Ecole Nationale d’Architecture w Rabacie w Maroku, gdzie ukończył studia w 2003 roku. Obecnie wykłada na Politechnice im. Mohammeda VI. Urodzony w 1979 roku w Casablance, Mohamed Amine SIANA ukończył Ecole Nationale d’Architecture w Rabacie w Maroku w 2004 roku. Obecnie wykłada na Uniwersytecie UIR w Rabacie. W 2005 roku otworzyli wspólne biuro w Casablance, pracując jednocześnie nad osobistymi projektami i wspólnie nad ważnymi komisjami i konkursami. Pomysł polegał na stworzeniu swego rodzaju warsztatu, z korzyściami płynącymi z wymiany i dzielenia się pomysłami, a jednocześnie z osobistym zakresem wyrażeń. Tym samym wygrali konkurs Uniwersytetu Taroudant w 2006 roku, który zakończył się w 2010 roku. Innym wspólnym projektem jest Szkoła Technologiczna Guelmim, która została ukończona w 2011 roku. Projekt ten znalazł się na krótkiej liście do nagrody Aga Khan Award for Architecture. Pracowali także nad Laayoune Technology School, Jacques Chirac School Group w Rabacie, wielofunkcyjnym BO 52 w Casablance czy zawodami Casablanca Grand Stadium. Starają się łączyć nowoczesne i współczesne podejście, będąc bardzo wrażliwymi na kontekst i ducha miejsca, starając się znaleźć sensowny i poetycki sens przestrzeni. Ich prace zostały nagrodzone m.in. Nagrodą Mimara Sinana w Stambule, Nagrodą Archmaratonu w Bejrucie. Ich prace były również publikowane w wielu międzynarodowych publikacjach i były wystawiane w Wenecji, Paryżu, Nowym Jorku, Szanghaju, Melbourne i Mediolanie.

Driss Kettani Archtiecte
Driss Kettani Archtiecte
Driss Kettani ArchtiecteKomisja KonkursowaRaoul Vecchio

Co-Founder Balouo Salo - Italy & Senegal

Raoul Vecchio
Raoul Vecchio ukończył architekturę i inżynierię w 2015 roku na Uniwersytecie w Katanii przy ul. Działacz humanitarny na rzecz kryzysów i rozwoju, specjalizuje się w prawach człowieka, pomocy ofiarom przemocy i budowaniu pokoju. W 2014 roku założył Organizację Humanitarną Balouo Salo, której jest prezesem, zajmującą się projektami z dziedziny dyplomacji, mediów, planowania i realizacji. Projekty są zawsze ukierunkowane na rozwiązywanie sytuacji kryzysowych i wspieranie samowystarczalności społeczności wiejskich krajów rozwijających się, szczególnie w Afryce Subsaharyjskiej. Wykłada lokalnie i za granicą na studiach magisterskich i uniwersytetach oraz współpracuje z organizacjami pozarządowymi i organizacjami międzynarodowymi w zakresie planowania rozwoju i rozwiązywania sytuacji kryzysowych w krajach wschodzących. Jest autorem wielu książek o architekturze i działalności humanitarnej. Wśród jego najważniejszych projektów architektonicznych są: zapora przeciwsolna w Senegalu, która ma zająć się rzadkim zjawiskiem środowiskowym, które powoduje niedożywienie i ubóstwo ponad 80 000 osób, budowa studni słonecznych z systemami odkażania wody w celu zmniejszenia śmiertelności niemowląt, szkoły budowlane i edukacyjne ośrodki walki z analfabetyzmem, budowa schronisk dla kobiet będących ofiarami przemocy. Podejście poświęcone jest samokonstrukcji i partycypacji społeczności poprzez warsztaty edukacyjne i zaangażowanie beneficjentów. Od 2015 roku podniósł świadomość i przeszkolił ponad 25 000 mieszkańców w 85 wiejskich wioskach w południowym Senegalu oraz zaoferował wsparcie edukacyjne dla ponad 18 000 uczniów w Senegalu. Prowadzi stałą działalność dyplomatyczną i mediacyjną oraz szkolenia społeczności lokalnej i międzynarodowej w zakresie zrównoważonego rozwoju i praw człowieka. Jego zaangażowanie humanitarne zostało docenione różnymi nagrodami w dziedzinie solidarności międzynarodowej oraz honorowymi nagrodami w miejscach, w których działa.

Sebastiano D'Urso

University of Catania, Italy

Sebastiano D'Urso
Dr Sebastiano D'Urso i profesor nadzwyczajny kompozycji architektoniczno-urbanistycznej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Architektury Uniwersytetu w Katanii. Prowadzi działalność badawczą dotyczącą zanieczyszczeń architektury innymi dyscyplinami. Dzieli się wynikami badań, aby sprzyjać dalszym skażeniom, publikując je w czasopismach i monografiach.

Moulaye Diabate

Co-Founder Balouo Salo, Italy & Senegal

Moulaye Diebate, znany również jako Jali, współzałożyciel Balouo Salo, urodził się w Baghere w Senegalu w 1983 roku. Odziedziczając ośmiowieczną tradycję przekazywaną z ojca na syna, Jali jest griotem. Ma wrodzoną pasję do kora, tradycyjnego instrumentu muzycznego grupy etnicznej Mandinka, która jest szeroko rozpowszechniona w Afryce Zachodniej. Po zdobyciu matury naukowej Jali przeniósł się do Dakaru, gdzie rozpoczął studia ekonomiczne, ale jego muzyka przywiodła go do Włoch, gdzie mieszka od 2004 roku. Jali jest mediatorem kulturowym z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie Imigracja. Jest również wpisany na listę biegłych Sądu i Izby Handlowej Katanii i posiada udokumentowane doświadczenie w tłumaczeniu pisemnym/ustawnym w wielu językach obcych. W 2020 roku ukończył Studium Mediacji Językowej z rozprawą pt. „Migration and Refugee Rights in the European Context”. Moulaye Diabate współpracował również z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami i organizacjami w zakresie mediacji językowej i kulturowej, a także z organizacjami pozarządowymi w zakresie ochrony praw dziecka i integracji.


Dario Distefano

Archicart, Italy

Dario Luigi Distefano jest założycielem innowacyjnej architektury SME, w której koordynuje działy techniczne i badawczo-rozwojowe. Po ukończeniu studiów inżynierskich Dario uzyskał tytuł doktora w zakresie oceny i łagodzenia ryzyka miejskiego i terytorialnego, opracowując swoją opatentowaną technologię paneli z tektury falistej. Współpracuje z kilkoma uniwersytetami jako ekspert w zakresie systemów budowlanych o niskiej technologii i niskiej emisji dwutlenku węgla. Dario jest wiceprezesem stowarzyszenia non-profit Balouo Salo, zaangażowanego w kilka projektów humanitarnych w regionie Casamance w południowym Senegalu.Dołącz do konkursu

Zarejestruj się w konkursie i zaprojektuj swoją architekturę